KUMRU TARİHİNİN İLK SICAK ASFALTI

Okuduğunuz haber
13 YILDA 23 BİN ÖĞRENCİ

İMAR BARIŞINDAN 28 MİLYON GELİR

Anasayfa   /    EĞİTİM    /    13 YILDA 23 BİN ÖĞRENCİ

13 YILDA 23 BİN ÖĞRENCİ

Ordu Üniversitesi’nin 13 yılda öğrenci sayısının 4 binden 23 bine ulaştığı açıklandı. Yeni akademik yıl törenle başladı.

EĞİTİM      04 Ekim 2018 - 06:33     0

13 YILDA 23 BİN ÖĞRENCİ

Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Ordu Adalet Komisyonu Başkanı Dr. Mesut Bilen,  İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan,  İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş,  Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Mehmet Balcı, iş adamı Ergin Karlıbel,  kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.


Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Üniversitesinin gelişimi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ordu Üniversitesinin kısa geçmişine rağmen büyüme sürecini bütün birimleriyle gerçekleştirdiğini ve bölgesinin gelişimine katkıda bulunduğunu ifade eden Rektör Yarılgaç, “ Üniversitemiz 13 yıl önce 4 bin öğrenci ile başladığı eğitim öğretim faaliyetlerine 2018-2019 döneminde 3 enstitü, 12 fakülte, 2 yüksekokul ve 10 meslek yüksekokulunda 737 akademik ve 337 idari personeli, 317 sürekli işçisi, 12 sözleşmeli personeli;  lisansüstü, lisans ve ön lisansta 23 binden fazla öğrencisi ile eğitim hizmeti sunmaya devam etmektedir. Üniversitemizin istatistiki veriler ışığında gelişim sürecine bakıldığında, kurumumuzun bu süreçte ön lisans öğrenci sayısında 2.8, lisansta 5, lisansüstünde 105; toplam öğrenci sayısında 4.6 kat; program sayıları bakımından ise ön lisansta 2.6; lisansta 5.1; yüksek lisansta 15; doktorada 11 kat, toplam program sayılarında 4.1 kat büyüme gerçekleştirdiği görülmektedir. Yine Üniversitemiz, öğretim üyesi sayısı bakımından 8.7; öğretim elemanı sayısı bakımından 7.4; idari personel sayısı bakımından 8.6; toplam personel sayısı bakımından da 10 kat büyüme sağlamıştır.” dedi. Rektör Yarılgaç, Ordu Üniversitesi bünyesinde araştırmacılara gerekli olan tüm çalışma ortamlarının sunulduğunu ve eğitim öğretim faaliyetlerinin çağdaş eğitimin gerektirdiği her türlü imkâna sahip mekânlarda sürdürülmesi için laboratuvarlarıyla bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırmaların ve projelerin yürütülmekte olduğunu ifade etti. Araştırma ve geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştirerek gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdüren Ordu Üniversitesinin kurulduğu yıllarda 13 olan laboratuvar sayısının 140’a çıktığını söyledi.


Rektör Yarılgaç, “Tarımdan sanata, sağlıktan spora kadar her alanda yapılan nitelikli bilimsel çalışmalarla bölgesine rehberlik eden Üniversitemiz bünyesinde alan eğitimi alacak olan öğrencilerimiz; ülkemizin kalkınmasına, bilimin ilerlemesine, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin aralıksız sürdürülmesine katkı sağlayacaklardır. Bizler de Ordu Üniversitesi olarak bu eğitim sürecinde gelişmişliğin asıl kaynağının, her yüzyılda olduğu gibi bu dönemde de ‘bilgi’ olacağını genç zihinlere işleyerek öğrencilerimizi hayata hazırlamakta ve hazırlıklarımızı bu çerçevede tamamlamış bulunmaktayız. Dünya çapında hızlı bir gelişim ve değişim sürecinin yaşandığı günümüzde kurumsal hedefimiz, bilgiye dayalı sistemlerle donatılmış bir toplum oluşturmanın mücadelesini vererek gerek bilimsel çalışmalarımızın sayısını ve çeşitliğini artırmak gerekse eğitim öğretim faaliyetlerimizin kalitesini her dönem yükselterek ülke kalkınmasına katkı sağlamayı sürdürmektir. Bu amaçla yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında enstitü, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarımızdan çalışma hayatında önemli roller üstlenecek, toplumsal kalkınmayı tetikleyecek, entelektüel bilgi birikimine sahip nesiller yetiştirecek olmanın mutluğunu yaşamaktayız. Bu vesile ile 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ülkemiz, bölgemiz, şehrimiz adına hayırlara vesile olmasını ve akademik, idari personelimiz ile öğrencilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.


Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Şehirlerin kimliğine değer katan, şehir bütünleşmesini ilim ve bilim ölçeğinde sağlayan önemli kuruluşların başında üniversiteler gelmektedir. Farklı illerden, yurt dışından çeşitli vesilelerle Üniversitemizi kazanmış birinci sınıf öğrencilerimize hoş geldiniz diyorum. Başta Rektörümüz olmak üzere öğretim elemanlarımızı, Üniversitemize hizmet sunan çalışma arkadaşlarımıza başarılı bir eğitim öğretim sezonu diliyorum. Gençlerimizin burada hem mutlu olacağı hem kendini geleceğe en iyi şekilde hazırlayacağı ve kolektif bir yapı ile şehirle bütünleşmiş bir üniversiteyi oluşturacağı dönem olmasını diliyoruz, bunun için de üzerimize düşen sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.


Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, “Ordu Üniversitesini ilimizin gururu, bilimin çınarı, eğitimin öncüsü bir kuruluş olarak görmekteyiz. 2006 yılından 2018 yılına kadar olan gelişim sürecinde emeği geçen öğretim elemanına, idari personelinden öğrencisine, çeşitli kamu kuruluşlarının hepsine milletimiz adına teşekkürü borç biliyorum. Bu gibi açılış törenleri kurumların faaliyetlerini kamuoyu ile paylaşmaya fırsat vermektedir. 2006’dan günümüze kadar fiziki mekanda alt yapıdaki hızlı gelişmeyi, akademik ve idari personel sayısındaki, yayınlardaki artışı ve Üniversitenin kente damga vurması sürecini hep birlikte izledik. Ordu gelişimi ile, sosyal yapısıyla, çağdaş kent anlayışıyla, medeni insanlarıyla eğitim öğretimin en güzel yapılacağı illerden bir tanesidir. Bu manada gelen öğrencilerimizi kendi çocuğumuz gibi görmekteyiz. Üniversitemizi kazanan öğrencilerimizi ve onları yetiştiren ailelerimizi tebrik ediyor ve Ordu’ya hoş geldiniz diyorum.” diye konuştu.


Öğrencilere plaketlerinin verilmesinin ardından Üniversitemizde profesör ve doçent unvanı alan 28 öğretim üyesi için biniş giyme töreni gerçekleştirildi. Profesör kadrosuna atanan akademisyenlerden Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nülüfer Erbil Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğba Bayrak Özbucak Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan’ın, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Fazıl Duru Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Taşçı’nın, Ünye İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürol Özcüre Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Metin Kara’nın, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Maden Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cemil Yapar’ın elinden binişlerini giydi.


Doçent kadrosuna atanan akademisyenlerden Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Pınar Naile Gürgör, Doç. Dr. Yeliz Çetinkol, Doç. Dr. Zeki Yüksel Günaydın, Doç. Dr. Murat Karakahya, Doç. Dr. Ülkü Karaman, Doç. Dr. Erdal Benli ve Doç. Dr. Alper Çıraklı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan’ın; Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Melih Ömezli, Doç. Dr.  Doğu Ömür Dede ve Doç. Dr. Figen Öngöz Dede Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Cankat Kara’nın; Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yıldıray Çelik ve Doç. Dr. Ömer Ertürk Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin’in; Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Cansız Aktaş, Doç. Dr. Filiz Zaimoğlu Öztürk ve Doç. Dr. Talip Öztürk Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz’ın; Ünye İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Merter Akıncı, Doç. Dr. Çağatay Edgücan Şahin ve Doç. Dr. Hakan Yazarkan Ünye İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Prof. Dr. Sadık Kılıç’ın; Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naciye Erdoğan Sağlam Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahar Tokur’un, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Köksal Apaydınlı Müzik Ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Yener’in; Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şermin Tağ Kalafatoğlu ve Doç. Dr. Nihat Sezer Sabahat Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Tarakçı’nın; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Dever Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Nülüfer Erbil’in elinden binişlerini giydi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ