OBB'DEN TURİZME DESTEK

Okuduğunuz haber
BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇIYOR

SÜT EVLERİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Anasayfa   /    EĞİTİM    /    BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇIYOR

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇIYOR

Kendini Keşfetme Sanatı” adlı konferansta Ordulu Yazar Ercan Uçak öğrencilerle bir araya geldi.

EĞİTİM      28 Subat 2019 - 16:05     0

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇIYOR

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇIYOR

ÇAYBAŞI VE İKİZCE’DE “KENDİNİ KEŞFETME SANATI” ADLI KONFERANS DÜZENLENDİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi “Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında Çaybaşı ve İkizce’de düzenlenen “Kendini Keşfetme Sanatı” adlı konferansta Ordulu Yazar Ercan Uçak öğrencilerle bir araya geldi.

BİREY GELİŞİMİNDE EN ÖNEMLİ GÖREV AİLELERİN

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta, ortaöğretim ve lise öğrencileriyle bir araya gelen Kişisel Gelişim Uzmanı Uçak, kendini keşfetme yolculuğunda kişinin doğru yola çıkışının serüveni hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Kişisel gelişimle ilgili video ve oyunlara da yer verdiği söyleşisinde ailelerin öğrenci gelişimi üzerindeki önemine de değinen Ercan Uçak, “Önemli olan insanların kendilerini keşfedip istediği mesleği yapmasıdır. Ailelere bu hususta önemli görevler düşmektedir. Çünkü eğitim önce ailede başlar, sonra da okullarda bu eğitimler devam eder. Eğer bir öğrencinin ailesi çocuğunun yeteneklerini keşfetmiş ve bu hedefleri doğrultusunda eğitim almasına yardımcı olmuşsa o çocuk iyi yerlere gelecektir. Fakat aileler sadece kendi amaç ve isteklerini çocuk üzerinde geliştirmeye çalışır ve çocuğu o hedefe yönlendirirlerse ne yapılırsa yapılsın bir ilerleme olmayacaktır” diye konuştu.

KABİLİYETLERİ KEŞFEDİP MESLEKİ YÖNLENDİRMEYE ÖNEM VERMELİYİZ

Eğitimci ve yazar olan Ercan Uçak, “Konferanslarımda üzerinde durduklarımdan bazıları ortama ne katabilirim, öğrenmeyi öğrenme, 21. yüzyılın gereksinimlerini ve donanımlarını anlatan konulardır. Dünyada teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bu da yeni meslek dallarını ortaya çıkartmamızı gerektiriyor ama bizler toplum olarak sabitlendik. İnsanlar zannediyor ki diplomamız olursa hayatımız da garanti olur ama yeni dünya düzeni artık yeteneklerle iş bulabileceğimiz karma bir düzen haline geldi. O yüzden sade bir diploma fikrinden ziyade kabiliyetleri keşfetme ve ona göre mesleki yönlendirmeye önem vermemiz gerekiyor. Bu sebeple yeteneklerimize odaklanmalı, onları geliştirmeli ve kişiliklerimizi şekillendiren bu süreci iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

ŞIMARIKLIK İLE ÖZGÜVEN ARASINDA İNCE BİR ÇİZGİ VARDIR

Algı yönetimi, sanal ortamın bireyler üzerindeki etkisi ve daha birçok konuda örnekler vererek aktarımda bulunan Uçak, günümüzün en büyük sorunlarından olan şımarıklık ve özgüven arasındaki farka dikkat çekti. Ercan Uçak, “Şımarıklık ile özgüven arasında ince bir çizgi vardır. Günümüzde bu ikisi sıkça birbirine karıştırılmaktadır. Herkesin özgüvenle şımarıklığın ayrımının farkında olması gerekir. Aksi halde özgüven azlığa, kaygıya ve başarısızlığa özgüven patlaması da şımarıklığa götürür. En iyisi orta seviyede bu ince çizgide tutulmasıdır” şeklinde konuştu.

ERCAN UÇAK KİMDİR?

1976 yılında Ordu-Fatsa’da dünyaya geldi. İlkokulu Sakarya İlköğretim okulunda, ortaokulu Fatsa İmam Hatipte, liseyi Samsun 19 Mayıs Lisesinde okudu. Üniversite eğitimini Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlandı. 1998 yılında öğretmenlik hayatına Ordu- Korgan İmam Hatip Lisesinde başladı.

Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yedi yıl görev yapan Ercan Uçak, şuan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinde öğretmenlik hayatına devam etmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

Senden Benden, Şimdi Sen Zamanı, İyilik Avcıları ve Boş Yapma adlı kişisel gelişim kitapları bulunmaktadır.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

BAKMADAN GEÇMEYİN
HİLMİ GÜLER: “TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ BİLGİ, YETENEK VE ERDEMLİ DAVRANIŞLARLA BİRLİKTE YAZACAK VE ŞEKİLLENDİRECEĞİZ”Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, temeli bilgiye dayanan milli eğitimin yetenek ve erdemli davranışlarla geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Altınordu Kökenli İlkokulu ve Ortaokulunda düzenlenen 2018-2019 eğitim yılı karne törenine katılan Başkan Güler, “Bilgi, yetenek ve erdemli davranışlarla birlikte Türkiye’nin geleceğini birlikte yazacak ve şekillendireceğiz” dedi.BAŞKAN GÜLER, “BÜYÜKŞEHİR ÇOCUKLARIMIZIN ARKASINDA”Geleceğin teminatı olan gençlerin geleceği de yazacağına dikkat çeken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Çocuklar bizim geleceğimizin teminatı. Bu güzel çocuklarımızla geleceği birlikte yazacağız. Milli eğitimimizin temeli bilgiye dayanıyor. Yeni dönemde bilgiye ilaveten yeteneği ve erdemli davranışları da geliştirmemiz lazım. Bilgi öğrenildiği anda eskiyen bir kavram. Bu yüzden bilgi ile birlikte yeteneğin geliştirilmesi gerekiyor. Bunlara ilaveten erdemli davranışları da geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bilgi, yetenek ve erdemli davranışlarla birlikte Türkiye’nin geleceğini birlikte yazacak ve şekillendireceğiz. Gençlerimizin başarılarının devamını diliyor ve hepsini kutluyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak daima arkalarında olduğumuzu bilmenizi istiyorum” diye konuştu.MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ BAŞ: “KARNELER BİR YOL HARİTASIDIR “Törende konuşan Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş öğrencilere tatil için tavsiyelerde bulunarak, “Tatil sürecince öncelikle dinlenmenizi, aileniz ve sevdiklerinizle dolu dolu zaman geçirmenizi, kişisel ve sosyal gelişiminizi destekleyici faaliyetlerde yer almanızı ve bol bol kitap okumanızı tavsiye ediyoruz. Karneler bir yol haritasıdır. Karneler sizlere sadece ‘Biraz daha çalış, kendinle gurur duyabilirsin, seninle övünüyorum ve daha iyisini yapabilirsin’ gibi mesajlar verir. Sizlere aynı zamanda bir öğretmen olarak tavsiyem, en kısa zamanda noksanlıklarınızı görerek taze başlangıçlara hazır olmanızdır” şeklinde konuştu. OKUL MÜDÜRÜ ERDUVAN, “AZİM VE KARARLILIĞI ELDEN BIRAKMAYIN”Okul müdürü Ayhan Erduvan ise öğrencilere kendilerine güvenip, azim ve kararlılığı elden bırakmamalarını tavsiye ederek, “Eğitim camiasının gayesi, özünüzde var olan güzellikleri ortaya çıkarmaktır. Bize düşen sizlere her daim kılavuzluk edecek bilgiye, milli, manevi ve ahlaki değerlere en doğru şekilde ulaşmanıza vesile olmaktır. İlim kendini bilmeyenlerin elinde bir kötülük aracı haline gelir. Yunus Emre’nin de dediği gibi kendimizi bilelim ve kendimize güvenelim. Güvensizlik insanları başarısız kılar” dedi.   Fotoğraf Galerisi

HİLMİ GÜLER: “TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ BİLGİ, YETENEK VE ERDEMLİ DAVRANIŞLARLA BİRLİKTE YAZACAK VE ŞEKİLLENDİRECEĞİZ”Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, temeli bilgiye dayanan milli eğitimin yetenek ve erdemli davranışlarla geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Altınordu Kökenli İlkokulu ve Ortaokulunda düzenlenen 2018-2019 eğitim yılı karne törenine katılan Başkan Güler, “Bilgi, yetenek ve erdemli davranışlarla birlikte Türkiye’nin geleceğini birlikte yazacak ve şekillendireceğiz” dedi.BAŞKAN GÜLER, “BÜYÜKŞEHİR ÇOCUKLARIMIZIN ARKASINDA”Geleceğin teminatı olan gençlerin geleceği de yazacağına dikkat çeken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Çocuklar bizim geleceğimizin teminatı. Bu güzel çocuklarımızla geleceği birlikte yazacağız. Milli eğitimimizin temeli bilgiye dayanıyor. Yeni dönemde bilgiye ilaveten yeteneği ve erdemli davranışları da geliştirmemiz lazım. Bilgi öğrenildiği anda eskiyen bir kavram. Bu yüzden bilgi ile birlikte yeteneğin geliştirilmesi gerekiyor. Bunlara ilaveten erdemli davranışları da geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bilgi, yetenek ve erdemli davranışlarla birlikte Türkiye’nin geleceğini birlikte yazacak ve şekillendireceğiz. Gençlerimizin başarılarının devamını diliyor ve hepsini kutluyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak daima arkalarında olduğumuzu bilmenizi istiyorum” diye konuştu.MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ BAŞ: “KARNELER BİR YOL HARİTASIDIR “Törende konuşan Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş öğrencilere tatil için tavsiyelerde bulunarak, “Tatil sürecince öncelikle dinlenmenizi, aileniz ve sevdiklerinizle dolu dolu zaman geçirmenizi, kişisel ve sosyal gelişiminizi destekleyici faaliyetlerde yer almanızı ve bol bol kitap okumanızı tavsiye ediyoruz. Karneler bir yol haritasıdır. Karneler sizlere sadece ‘Biraz daha çalış, kendinle gurur duyabilirsin, seninle övünüyorum ve daha iyisini yapabilirsin’ gibi mesajlar verir. Sizlere aynı zamanda bir öğretmen olarak tavsiyem, en kısa zamanda noksanlıklarınızı görerek taze başlangıçlara hazır olmanızdır” şeklinde konuştu. OKUL MÜDÜRÜ ERDUVAN, “AZİM VE KARARLILIĞI ELDEN BIRAKMAYIN”Okul müdürü Ayhan Erduvan ise öğrencilere kendilerine güvenip, azim ve kararlılığı elden bırakmamalarını tavsiye ederek, “Eğitim camiasının gayesi, özünüzde var olan güzellikleri ortaya çıkarmaktır. Bize düşen sizlere her daim kılavuzluk edecek bilgiye, milli, manevi ve ahlaki değerlere en doğru şekilde ulaşmanıza vesile olmaktır. İlim kendini bilmeyenlerin elinde bir kötülük aracı haline gelir. Yunus Emre’nin de dediği gibi kendimizi bilelim ve kendimize güvenelim. Güvensizlik insanları başarısız kılar” dedi. Fotoğraf Galerisi

GÜNÜN MANŞETLERİ