ORDU ÇEVRE YOLU AÇILDI

Okuduğunuz haber
ERDOĞAN'A SEVGİ SELİ

ORDU ÇİÇEK GİBİ

Anasayfa   /    SİYASET    /    ERDOĞAN'A SEVGİ SELİ

ERDOĞAN'A SEVGİ SELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ordu'da gerçekleştirdiği toplu açılış ve mitinge binlerce vatandaş katıldı.

SİYASET      04 Mart 2019 - 15:12     0

ERDOĞAN'A SEVGİ SELİ

CUMHURBAŞKANI’NA COŞKULU KARŞILAMA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “YOLDAŞIM, GÖNÜLDAŞIM, KADERDAŞIM ORDU”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında halka hitap etmek ve Ordu Çevre Yolu’nun birinci kısmını hizmete açmak için Ordu’ya geldi.

Helikopterle Ordu’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, 19 Eylül Stadyumunda Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve protokol mensupları karşıladı.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, AK Parti Ordu Milletvekilleri Dr. Şenel Yediyıldız, Ergün Taşcı, Metin Gündoğdu ve AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin de eşlik etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen halka hitap programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Ordu’ya yapılan yatırım ve hizmetlere değindi.

SON BİR YILDA 3. KEZ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına, “Suyu, havası, güllük gülistanlık yuvası, bitmez tükenmez gönül hevesi, yayla yollarında sefa sürdün mü? Çam dibine postu serdin mi? Suyunu kana kana içtin mi? Cevherdir toprağı, taşı Ordu’nun. Beti bereketi boldur Ordu’nun. Toprağı çiçektir, güldür Ordu’nun. Ordu sevdasıyla, dereleri yukarıya doğru akıtan Ordu, Ordu üstüne kalksa sevdiğini ele vermeyen Ordu. Kırat yorulur, gönül yorulmaz diyen azimli Ordu, gönül kimi severse dünya güzeli odur diyen kalender yürekli Ordu. Karadeniz’in kilit taşı Ordu, adı gibi yiğit insanların,  kahramanların şehri Ordu. Kaşkarlı Mahmut’un, hanların şehri dediği Ordu. Ecdadın fethetmek için can attığı, can verdiği Ordu. Selçuklu’nun, Osmanlı’nın, Cumhuriyet’in sevdalı şehri Ordu. Hangi felaketi yaşarsa yaşasın, her seferinde daha güçlü bir şekilde ayağa kalkan Ordu. Yoldaşım, gönüldaşım, kaderdaşım Ordu. Tüm ilçeleriyle, mahalleleriyle, Ordulu kardeşlerimin her birine sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” diyerek başladı ve Ordu’yu son bir yılda 3. kez ziyaret ettiğini hatırlattı. 

“ORDU’YA SON 17 YILDA 21 KATRİLYON LİRAYI AŞAN YATIRIM YAPTIK”

“Ordu demek şehir demektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’ya yapılan hizmet ve yatırımlar ile ismine layık hale getirmek için çalıştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’ya son 17 yılda 21 katrilyon lirayı aşan yatırım yaptıklarının altını çizdi. Eğitim, sağlık, ulaşım ve diğer alanlarda yapılan yatırımlara değinerek, “Biz bu ülkeye aşığız âşık. Biz bu millete meftunuz, biz Ordu’ya vurgunuz. Ordu’ya daha yapacak çok işimiz var. Getirecek çok hizmetimiz var” dedi. 

“ORDU BÖLGENİN YÜKSELEN YILDIZI HALİNE GELMİŞTİR”

Eğitimde 3 bin 547 adet yeni derslik inşa ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bugün, Ordu Üniversitemiz 21 bin öğrencisiyle, 734 akademisyeni ile bölgenin yükselen yıldızı haline gelmiştir. Yükseköğrenim öğrencileri için 3 bin 336 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Bir kaç yıla kadar merkezde 1.000 kişi kapasiteli bir yurt binası daha açıyoruz. Ordu’ya, Ünye’ye, Fatsa’ya gençlik merkezleri, Altınordu’ya spor kompleksi, spor salonları, yüzme havuzları, futbol sahaları kazandırdık. 20 bin seyirci kapasiteli stadyumumuzun yapımında ise sona geliyoruz. İnşallah önümüzdeki sezona yetiştireceğiz. Ordu’ya sporcu fabrikası, Altınordu’ya gençlik merkezi yapıyoruz. Her ikisinin de ihalesi bitiyor. Yakında inşasına başlıyoruz”

“ORDU ŞEHİR HASTANESİ’NİN İHALE SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Ordulu ihtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, yaşlılara ve engellilere toplamda 2,2 katrilyon lira tutarında kaynak aktarıldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlıkta yapılan yatırımlardan da bahsetti. Ordu Şehir Hastanesi’nin ihale sürecinin devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanenin yapımına en kısa sürede başlanılacağını ifade ederek, “300’er yataklı, Fatsa ve Ünye Devlet Hastanelerimizin de içinde bulunduğu 9’u hastane, toplam 38 adet tesisi şehrimize kazandırdık. Gölköy’e 50 yataklı bir devlet hastanesi yapma çalışmaları sürdürülüyor. Ulubey ve Akkuş Devlet Hastaneleri ve 900 yataklı Ordu Şehir Hastanemizin ihale süreci devam ediyor. Yapımına inşallah en kısa sürede başlıyoruz. Ayrıca, Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanemizi bir ek bina ile büyütmeyi planlıyoruz.” diye konuştu. 

“BİZ FERHAT’IZ, SİZLER ŞİRİN”

Konuşmasının devamında, Ordu’da yaklaşık 5 bin konut yaparak hak sahiplerine teslim ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmar Barışı ile 103 bin Ordulu vatandaşın sıkıntısının giderildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ordu’daki 14 tarihi eseri restore ettik. Ulaşımda 50 km’den devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 102 km daha ilave ederek, 152 km’ye çıkardık. Yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolunuz varsa medenisiniz. Ordu’nun zorlu coğrafyasında yaklaşık 40 km uzunluğunda kaç tane tünel açtık biliyor musunuz? 33 tünel açarak evelallah yolları kolay kıldık. Neden? Biz Ferhat’ız, Ferhat. Sizler Şirin, Şirin. Ferhat dağları delerek Şirin’e ulaşıyor. İşte biz de dağları deldik, Şirin’e ulaştık. Toplam maliyeti 2 katrilyon TL olan içinde 11 adet köprü ve 6 adet tünelin olduğu Ordu Çevre Yolu’nda 7 köprüyü, 2 afet çift tüp tüneli tamamladık. Durmuyoruz, çalışıyoruz, koşuyoruz. Biz size layık olmaya çalışıyoruz. Bu yolun kalan kısımlarını da inşallah önümüzdeki yıl sonuna kadar bitiriyoruz. Nereleri aştık? Dağları aştık, dağları. Ama şimdi dağları deliyoruz. Artık o korku dolu yolculukları inşallah minimize ediyoruz. Ordu- Topçam -Mesudiye yolu ve Topçam tünellerini, İslamdağ-Korgan yolunu, Çaybaşı-Tekkiraz yolu ve Çaybaşı geçişini ve Ordu il yolundaki çalışmaları bu yıl tamamlıyoruz. Korgan-Çamiçi ve Kumru-Korgan-Çamiçi ayrım yolunu önümüzdeki yıl bitiriyoruz. Ordu-Ulubey ayrımı, Kabadüz-Çambaşı yolunu, Ordu-Topçam ayrımı, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy yolunu ve Aybastı-Reşadiye yolunu da bir sonraki yıl tamamlıyoruz. Fatsa-Aybastı yolunu, Terme-Ünye ayrımı ve İkizce yolunu ise üç yıla kadar bitiriyoruz. Sel felaketi sebebiyle kullanılamaz hale gelen köprüleri onarıyoruz. Sahil yolundaki köprüyü hizmete açtık mı, anında bitirdik mi? İşte biz buyuz. Bu felakette hasar gören 10 köprüyü inşallah bu ay içinde,  kalan 2 köprüyü de mayıs ayında açıyoruz. 

“ORDU-GİRESUN HAVALİMANI’NI ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIK”

Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk denize dolgu yapılarak, inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı’nı şehrimize kazandırdık. Havalimanımızın yolcu sayısı geçtiğimiz yıl ne oldu biliyor musunuz? 1 milyon 86 bini geçti. Ordu’ya iki baraj ve bir gölet inşa ettik. 5 baraj daha inşa ediyoruz. Ordu şehir merkezinin, Ünye ve civar yerleşim yerlerinin, Gülyalı ilçe merkezi ve civar yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını yaptığımız ishale hattı ve içme suyu arıtma tesisiyle karşıladık. İnşa ettiğimiz 63 adet taşkın koruma tesisiyle Ordu şehir merkezi, 62 yerleşim yeri, 14 tesis ve yaklaşık 5 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için 15 adet taşkın koruma tesisinin de çalışmalarına devam ediyoruz. 

“ORDU’DA TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN DESTEK VERİYORUZ”

Ordu’da ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan üreticilerimizi destekliyoruz. Ordu’ya 10 milyon Euro’luk bir yatırımla Bal Araştırmaları Merkezi kurduk. Böylece dünya arı ürünleri ihracatında ülkemizin payını daha da artırmayı hedefliyoruz. Ordulu çiftçilerimize son 17 yılda ne kadar tarımsal destek verdik biliyor musunuz? 3,1 katrilyon lira tarımsal destek verdik. Son 17 yılda şehrimizde 2 Organize Sanayi Bölgesi, 1 araştırma ve geliştirme merkezi kurduk. Ayrıca, Ordu ve Ünye’ye yeni birer Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. Proje çalışmaları devam ediyor. Fatsa’daki mevcut Organize Sanayi Bölgesi’ni de genişletiyoruz. Buralarda üretim başladığında inşallah 10 bin 600 kişiye istihdam sağlanacak. Ünye Organize Sanayi Bölgemizin 30 yıldır süren kamulaştırma meselesini, tahsis ettiğimiz yaklaşık 5 milyon TL kaynakla çözdük. Ordulu iş adamlarımızı toplamda 2,3 katrilyon tutarında yatırım teşviki verdik. Desteklerimizle 17 bin kişilik ilave istihdam oluşturduk. Ordu’da 45 bin iş yerimize toplam 870 milyon liralık SGK prim teşviki verdik. Şimdi turistik yatırımları geliştiriyoruz. Ordu’da mavi bayraklı 5 adet plajımız dünya üçüncülüğü aldı. Şehrimizin hem deniz, hem de tabiat turizmi potansiyelini değerlendirmekte kararlıyız. Biz Ordu’da turizmin gelişmesi için devlet olarak elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Gerisi Ordulu girişimcilerimize, iş insanlarımıza düşüyor. Ordu’ya, Fatsa’ya ve Ünye’ye doğal gazı getirdik, önümüzdeki yıl Kabadüz’e de doğal gazı getiriyoruz.”

“ORDU ÇEVRE YOLU 1. ETAP AÇILIŞI YAPILDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından, Ordu Çevre Yolu’nun 1. etabının açılışını gerçekleştirdi. Ordu Çevre Yolu’nun 1. Etabı, canlı yayın bağlantısı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindekilerin kurdele kesmesi ile hizmete sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ve beraberindekilere teşekkür ederek, 40 dakikalık şehir içi geçiş trafiğinin 10 dakikaya düştüğünü söyledi. Erdoğan, Ordu Çevre Yolu 1. Etap açılışının Ordu’ya hayırlı olmasını diledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdiği halka hitap programının ardından, helikopterle Samsun programına hareket etti.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ